Lokalgrupper

Kvinnor i luleå
Kvinnor för fred bildades i slutet på 70-talet av kvinnogrupper runt om i landet. Sättet att arbeta, i små självstyrande grupper utan hierarkier, kom från dåtidens kvinnorörelse och så arbetar vi fortfarande. För närvarande finns sex aktiva lokalgrupper men vi hoppas på många fler! 

Här hittar du information och kontaktuppgifter om Kvinnor för freds grupper, så att du kan hitta en lokalförening nära dig.

 

  • KFF Väst
    Vi samarbetar aktivt med Fredsam, som är ett väl fungerande nätverk för fredsorganisationer i Göteborg med omnejd. Vårt fokus under senaste året har varit FN:s konvention för ett förbud mot kärnvapen.
    Email:
    goteborg@kvinnorforfred.se

  • KFF Kiruna
    Vi i Kiruna är en aktiv grupp som ägnar mycket tid åt diskussion om Sveriges säkerhetspolitik, bevara alliansfriheten och Nej till NATO-medlemskap. Om vi inte diskuterar och umgås så är vi ute och manifesterar eller samlar in namn.
    Email:
    kiruna@kvinnorforfred.se

  • KFF Laholm/Halmstad
    Vi i lokalföreningen brukar arrangera evenemang på minnesdagar som Tjernobyl 26 april, Hiroshima 6 augusti och internationella kvinnodagen 8e mars. De brukar också följas av insändare i våra dagstidningar.
    Email:
    laholm_halmstad@kvinnorforfred.se

 

  • KFF Stockholm 
    Närheten till maktens boningar ställer krav på oss i Stockholm att synas på stan med angelägna budskap. När det är diskussioner och omröstningar i riksdagen i frågor som berör oss försöker vi vara i närheten för att manifestera KFFs ståndpunkt mha av banderoller, plakat och flygblad.
    Email:
    stockholm@kvinnorforfred.se
  • KFF Uppsala
    Vi brukar träffas för planeringsmöten en gång i månaden då vi  diskuterar fredsfrågor, planerar kommande aktiviteter och teman för manifestationer. Vi uppmärksammar också Hiroshimadagen 6 augusti med lyktnedsättning i Fyrisån. Är du intresserad av att lära dig mer om Kvinnor för freds frågor? Vill du vara med och påverka? Vi vill alltid bli fler!  Hör av dig till oss.
    Email: uppsala@kvinnorforfred.se

  • KFF Skåne
    Välkommen till vår grupp som är utspridd i Skåne. Vi träffas ofta för olika aktiviteter i samarbete med Svenska freds- och skiljedomsföreningens lokalavdelning i Malmö/Lund och andra grupper. En fredssångkör och en studiecirkel har kommit igång och så delar vi ut flygblad och samlar in namn. Dessutom ordnar vi möten och seminarier.
    E-mail: skane@kvinnorforfred.se
  • KFF Hälsingland
    Email: halsingland@kvinnorforfred.se

 


Kontaktkvinnor

GÖTEBORG

  • Gun Holmertz
    E-mail: gun.holmertz@telia.com
    Tel: 070-757 53 27, 031-330861

HALMSTAD/LAHOLM

  • Agneta Eriksson
    E-mail: agnetama@gmail.com
    Tel: 035-12 91 50

SKÅNE

  • Anne Rosberg
    E-mail: skane.lokalforening@kvinnorforfred.se
    Tel: 0413-55 13 22

KIRUNA

  • Eva Jonsson
    E-mail: evannakristin@gmail.com
    Tel: 0706 44 43 16

LYSEKIL

  • Inger Sterneskog
    E-mail: sterneskog@gmail.com
    Tel: 0702 67 76 85

SUNDSVALL

  • Hjördis Johansson
    E-mail: hjordisi.johansson@gmail.com
    Tel: 060-17 42 42
  • Måna Wibron
    E-mail: mana.wibron@designmmm.nu
    Tel: 0762 – 83 34 54

UPPSALA

  • Kersti Ertem
    E-mail: kersti.ertem@bredband.net
    Tel: 070-217 23 43

VÄSTERÅS

  • Inger Widell
    E-mail: inger.widell06@bredband.net
    Tel: 070-670 15 57

ÖREBRO

  • Helena Sunvisson
    E-mail: helena@sunvisson.se
    Tel: 0733189043

ÖSTERSUND

  • Eivor Nordman
    Tel: 073-073 81 05, 063-12 88 57